Ubrania dla psów - czy są potrzebne?

Nie raz widzieliśmy z pewnością w zimie opatulone po same uszy małe pieski. Są one naszymi przyjaciółmi, sypiają u nas w łóżkach, przykrywamy je kocami, a także ubieramy. Czy powinno się ubierać psy? Jeśli tak, to dlaczego?

Dostosowanie organizmu

Psy spędzające większość swojego życia na zewnątrz są dostosowane do zmieniających się warunków atmosferycznych, dlatego rzadziej chorują i są bardziej wytrzymałe. Z kolei psy spędzające czas wyłącznie w domu dostosowały się do temperatur pokojowych i są bardziej podatne na przeziębienia i choroby związane ze zmieniającymi się warunkami pogodowymi, np. deszcz, wiatr, spadek temperatury w okresie jesienno-zimowym.

Jak dostosować psa do zmieniających się warunków?

Pies nie musi nosić ubranek, żeby zachować odpowiednią temperaturę ciała. Musi jednak być on przygotowany na wystąpienie różnicy temperatur, która niejednokrotnie może przyczynić się do poważnych chorób. Osiągniemy nasz cel dzięki długim przebywaniu psa na zewnątrz. Pies, by nabrać tkanki tłuszczowej i okrywę włosową przystosowującą go do temperatur jesiennych i zimowych powinien przebywać dwa razy dziennie przez minimum 4 godziny w temperaturze poniżej 13 st. C. Dzięki temu organizm psa będzie nastawiony na zmiany temperatur na zewnątrz.

Pupile, które przebywają tylko i wyłącznie w mieszkaniu nie będą zahartowane. Będą znacznie gorzej znosiły spadek temperatury, wietrzne i deszczowe dni, przez co narażone są na przeziębienia i poważniejsze choroby. Od temperatury ciała zależy również wiele procesów biochemicznych zachodzących w tkankach oraz narządach zwierzęcia, w szczególności serca, mięśni oraz układu nerwowego.

Wpływ niskich temperatur na organizm psa

Za utrzymanie ciepła w organizmie psa odpowiedzialna jest skóra, tkanka podskórna oraz tkanka tłuszczowa. Dzięki tym tkankom izolowane jest wnętrze ciała zwierzęcia. Gdy zwierzę nie jest przygotowywane do zmian temperatur jego ciało zaczyna wytwarzać ciepło pod wpływem przemian metabolicznych. Pod wpływem niskich temperatur naczynia krwionośne zwężają się, zmniejsza się przepływ krwi, a także obniża temperatura ciała. Chroni to psa przed utratą ciepła, ale także prowadzi do wzrostu ciśnienia tętniczego oraz obciążenia pracy serca. Nie ubierając psa, który nie jest dostosowany do niższych temperatur narażamy go na dotkliwe skutki zdrowotne.

Rola ubrań

Ubrania dla psów powinny być stosowane od dzieciństwa. Wówczas zwierzę ma czas się do nich przyzwyczaić i polubić, by wygodnie spacerował i bawił się na zewnątrz. Nie należy stosować ubrań dla psów, gdy mają już one 2, 3 lata. Zwierzę nie jest przyzwyczajone do nich i nie będzie chciało w nich chodzić.

Ubranko musi być miękkie, bez gumki pod ogonem, nie krępujące ruchy. Powinno być odpowiednio dopasowane i wygodne, by pies czuł się swobodnie. Ubrania powinny być stosowne do pogody, inaczej psu będzie albo za zimno albo za gorąco.