Pies skaczący na ludzi – jak rozwiązać problem

Psy ciesząc się na widok znajomych, czy kogoś z rodziny skaczą na nich w geście radości. Chcą się przywitać, bawić, okazują swoje zadowolenie. Jednak jest to duży problem wychowawczy, z którym trzeba sobie poradzić.

Wychowanie od młodości

Wiele młodych psów poprzez skakanie na kogoś tak okazuje swoją radość, chcąc się bawić skaczą wokół nóg i na ludzi. Nie powinno się takiego zachowania ignorować. Od szczeniaka nie należy uczyć takiego zachowania, gdyż w późniejszym wieku, gdy pies będzie większy może po prostu kogoś przewrócić. Dotyczy to szczególnie właścicieli psów raz dużych i olbrzymich.

Dlaczego pies się tak zachowuje?

Pies pragnie zwrócić na siebie uwagę, nawiązać bliższy kontakt z człowiekiem. Są łase na pochwały i każdy gest miłości wobec nich, dlatego też właściciele psów powinni panować nad emocjami podczas witania się z psem. Nie okazywać zachwytu po przyjściu do domu, gdyż psom się udziela takie zachowanie i podekscytowane skaczą na każdego, kto wchodzi do mieszkania. Takie zachowanie niestety zostaje psu w wieku dorosłym, a nikt nie chce, by duży pies skakał na niego zaraz po wejściu do pomieszczenia. Pogryzanie i skakanie po nogach również nie jest dobrym zachowaniem.

Zwierzę może skakać na człowieka również dlatego, że brakuje mu zabawy, nie poświęcamy mu tyle czasu ile tego wymaga. Pies wówczas stara się być zauważony. Są również psy, które chcą przez takie zachowanie zdominować właściciela. W takim przypadku najlepiej skontaktować się z psim behawiorystą,

Jak oduczyć psa skakania na ludzi?

Najprościej jest nauczyć psa rożnych komend na które będzie reagował. Do najprostszych i najbardziej skutecznych należą: „zostań”, „siad”, „ do mnie”. Wskazują one bowiem miejsce, gdzie ma się znaleźć pies. Dzięki temu nie będzie skakał na ludzi, gdy Ci przyjdą do nas w gości. Zachowania takie oczywiście warto nagradzać, by wzmocniło się dobre zachowanie.

Należy pamiętać, że krzykiem i karaniem psa nic nie zdziałamy, wręcz przeciwnie – możemy wzbudzić u psa zachowania agresywne. Lepszą metodą jest wcześniej wspomniane nagradzanie za dobre zachowanie, niż agresja w stosunku do psa za zachowanie niepoprawne.

Oduczyć psa skakania na innych można wspólnie. Wszyscy domownicy powinni być zaangażowani w odpowiednią tresurę psa. Trzeba ich poinformować, by nie reagować na skakanie psa, odwrócić się próbując go zniechęcić do tego.

Obie metody wymagają czasu i wytrwałości, gdyż pies raz nauczony złego zachowania będzie się musiał go oduczyć. Są one zazwyczaj skuteczne, lecz kiedy żadna z nich nie działa warto zwrócić się po pomoc do tresera lub zwierzęcego behawiorysty.