Najczęstsze błędy popełniane przez właścicieli psów

Poprawne wychowanie psa jest bardzo ważne w życiu całej rodziny. Dzięki temu wszyscy jej członkowie będą żyli z psem w zgodzie i przyjaźni. Problemy pojawiają się, gdy u psa występują zaburzenia zachowania. Niestety najczęściej za niewłaściwe zachowanie karany jest pies, a to właściciel musiał gdzieś popełnić błąd.

1. Traktowanie psa jak dziecko

Psy są kochanymi stworzeniami. Są inteligentne i przyjacielskie. Jednak często młodzi ludzie, czy starsi, którzy traktują je jak własne dzieci wyrządzają im tym krzywdę. Pozwalając psu robić wszystko, co tylko chce i ignorując jego złe zachowanie utwierdzają go w przekonaniu, że robi wszystko jak należy. Jest to najgorszy błąd wychowawczy jaki możemy popełnić, ponieważ zwierzę nie odróżni złego zachowania od dobrego, nie będzie słuchał komend i poleceń, będzie dominował nad właścicielami.

2. Ignorowanie złych zachowań

Kiedy nie uczymy psa co jest dobre, a co złe będzie wyrządzał szkody w naszym mieszkaniu, czy garderobie. Szczeniaki uwielbiają wskakiwać na łóżka podczas spania, wymuszać jedzenie przy stole, gryźć meble, buty i inne przedmioty użytku codziennego. Nie można na to pozwolić. Od małego szczeniaka trzeba uczyć psa zasad, konsekwentnie i stanowczo. W późniejszym wieku będzie trudniej nauczyć psa dobrych manier.

3. Wzmacnianie negatywnych zachowań

Właściciel wzmacnia negatywne zachowania, gdy pociesza przestraszonego psa podczas burzy, gdy cieszy się, jak skacze na ludzi, czy dopinguje go w kopaniu w calym ogrodzie. Takich zachowań nie można ani ignorować, ani nagradzać. Trzeba im pokazać, że burzy nie należy się bać, a skakanie na ludzi na przywitanie, czy kopanie dołów w ogrodzie nie jest zabawą.

4. Wybór niewłaściwej rasy

Wybierając psa należy zastanowić się jaki pies będzie pasował do naszego stylu życia – czy wolimy kanapowca, czy psa aktywnego, który musi biegać każdego dnia. Każdy rasowy pies ma inny charakter i temperament. Warto dowiedzieć się jaki ma ten, którego wybierzemy i przemyśleć swoją decyzję. Przez źle przemyślany wybór zarówno pies, jak i właściciel nie będą szczęśliwi.

5. Nieodpowiednie warunki

Biorąc owczarka niemieckiego, czy labradora do malutkiej kawalerki popełniamy błąd. Mieszkanie musi być odpowiednio duże, by mieszkał w nim pies i urządzone. Przed przybyciem psa powinno być już przygotowane – musi być wyznaczone miejsce do spania, do jedzenia oraz miejsca, do których psu nie wolno wchodzić. Wszystkie przedmioty, które mogą się stłuc, być pogryzione muszą być schowane. Dotyczy to szczególnie szczeniaków, które ciekawe świata pogryzą wszystko, co wpadnie im pod łapę.