Z psem na wakacje

Wakacje to czas odpoczynku i relaksu. Chcemy go spędzać w gronie najbliższych, w tym również swoich czworonogów. Jak podróżować z psem? Jakie dokumenty potrzebne są na wyjazd za granicę?

Dzisiaj zabranie psa na wypoczynek za granicę nie jest trudne. W krajach Unii Europejskiej jednak obowiązują przepisy, o których należy wiedzieć.

Dokumentacja

W zależności do jakiego kraju udajemy się z naszym pupilem warto sprawdzić jakie przepisy obowiązują w danym kraju. W większości krajów UE wymagane jest szczepienie przeciwko wściekliźnie, aktualna książeczka zdrowia, paszport oraz czip.

Gdy podróżujemy do Irlandii, Wielkiej Brytanii, czy Szwecji potrzebne będzie dodatkowo zaświadczenie o leczeniu przeciwkleszczowym i przeciwko tasiemcowi bąblowcowemu.

Paszport przyda nam się również, gdy urlop planujemy spędzić w krajach sąsiadujących z Unią Europejską, takich jak: Andora, Norwegia, Monako, Szwajcaria itp.

Podróż samolotem

Gdy planujemy podróż samolotem sprawdźmy najpierw jakie są wymagania dotyczące podróży psów samolotami. Najczęściej pies musi być mieszczony w specjalnej klatce podróżnej lub w transporterze, posiadać niezbędne szczepienia, potrzebne do uzyskania pozwolenia na wjazd do danego kraju, a także musi posiadać odpowiedni zapas karmy i wody na czas podróży. Przed rezerwacją biletów warto skonsultować się z danymi liniami lotniczymi w celu określenia warunków podróży, a także jej kosztu.

Podróż samolotem może być bardzo stresująca dla zwierzęcia. Należy zatem zapewnić mu komfort i bezpieczeństwo podczas całej podróży, a także stały dostęp do pożywienia
i wody.

Koszty i formalności

Koszty podróży z psem są zależne od kraju oraz środka transportu. Warto pamiętać, by wyrobić paszport psu również będziemy musieli ponieść koszty. Paszport wyrabiany jest zwierzęciu, które jest oznakowane, a jego koszt wynosi od 80 do 100 zł. Wówczas to paszport staje się również książeczką zdrowia. Wydawany jest w lecznicach weterynaryjnych.

Pies może nie zostać wpuszczony, gdy przekracza granicę z osobą, która nie jest wpisana jako jego właściciel. Niektóre kraje nie wpuszczają również psów bojowych.

Podczas podróży jakimkolwiek środkiem transportu za zwierzę i jego prawidłową dokumentację odpowiedzialny jest właściciel. Może się zdarzyć tak, że zwierzę zostanie zawrócone do kraju z którego przyjechał lub poddane kwarantannie w sytuacji braku danych lub nie spełniania wymogów. Gdy nie można tego wykonać pies może zostać nawet uśpiony.

Planując zatem wakacje za granicą pamiętajmy by zweryfikować naszą wiedzę i sprawdzić jakie przepisy odnośnie podróży z psem obowiązują w danym kraju.