Stretching dla psów

Stretching jest to rozciąganie mięśni. Jest on stosowany dla zachowania prawidłowej ruchomości stawów, wydłużenia mięśni, zmniejszenia bólu po wysiłku fizycznym. Zaleca się go również zwierzętom po kontuzjach, zabiegach, w rehabilitacji w dochodzeniu do dawnego zdrowia.

Stretching

Jest to nic innego jak rozciąganie. Dokładnie jest to: wydłużanie skróconych tkanek po w wyniku stanu chorobowego, a także zwiększanie pola ruchomości stawów skokowych. Regularnie stosowany u psów poprawia kondycję mięśni, ścięgien oraz więzadeł, dzięki czemu u psów występuje mniejsze prawdopodobieństwo kontuzji i urazów. Najbardziej popularnym stretchingiem stosowanym u psów jest stretching statyczny.

Zasady ćwiczeń

Najważniejsze, by pies podczas wykonywania ćwiczeń był zrelaksowany i rozluźniony. Każdy ćwiczony mięsień powinien być rozciągany w kierunku przeciwnym do spełnianej funkcji. Ćwiczenia należy wykonywać po uprzedniej rozgrzewce lub 15 minut po zakończeniu treningu przez psa. Dzięki temu mięśnie będą się lepiej rozciągać, gdyż są wówczas bardziej elastyczne.

Psy biorące udziały w zawodach mogą być poddawane stretchingowi przedstartowemu, który musi być przeprowadzany delikatnie i z wyczuciem. Dzięki niemu ciało psa będzie odpowiednio przygotowane do wysiłku fizycznego. Mięśnie należy rozciągać stopniowo i spokojnie, a w sytuacji, gdy poczujemy opór, zatrzymać się na 15 sekund i ćwiczenie powtórzyć, lecz tylko do tej granicy. Nie chcemy, by pies odczuwał ból. Z czasem zakres rozciągania będzie coraz większy, dlatego ie warto robić nic na siłę – unikniemy w ten sposób niechcianych urazów.

Zalety stretchingu

Regularnie wykonywane ćwiczenia rozciągania poprawiają elastyczność i rozciągliwość mięśni, ścięgien, więzadeł i innych struktur. Znacznie zwiększa się u psa ruchomość w stawach, polepsza się ukrwienie mięśni, szybciej regeneruje się tkana mięśniowa. Stretching pomaga także zmniejszyć odczuwanie bólu mięśni po intensywnym wysiłku fizycznym. W przypadku występowania u zwierzęcia kontuzji należy zaprzestać rozciągania tej części ciała na czas całkowitego wyleczenia.

Stretching może z psem wykonywać sam właściciel. Należy jednak przestrzegać podanych powyżej zasad. Ćwiczenia mogą wymagać poświęcenia na nie trochę czasu, więc jeśli go nie mamy i chcemy zrobić je jak najszybciej nie bierzmy się za to.

Rozciąganie jest polecane dla każdego psa, zarówno sportowca, jak i psa kanapowego, dla psów starszych, by zachowały one sprawność fizyczną. Bez względu na wiek, czy tryb życia psa warto poświęcić mu czas, by był zdrowym i szczęśliwym psem.