Pielęgnacja psów ras nagich

Na pewno nie raz spotkaliście się z kotami bez sierści, Sfinksami. Istnieją również psy, które są gołe. Do ras nagich zalicza się między innymi grzywacz chiński lub pies meksykański. Jakie potrzeby pielęgnacyjne mają psy ras nagich? Jak to robić?

Wady braku posiadania sierści

Wydawałoby się, że pielęgnacja psów nieposiadających sierści jest bezproblemowa. Niestety. Mając psa rasy nagiej należy mieć na uwadze, że są one szczególnie narażone na niekorzystne działanie intensywnych promieni słonecznych, a także przymrozków. Z tego względu skóra tych zwierząt musi być szczególnie dbana i ochraniana.

Zabiegi fryzjerskie

Psy ras nagich muszą być regularnie golone. Zabieg ten skupia się na tułowiu oraz kończynach. Golenie zaczyna się od golenia maszynką elektryczną, a następnie zwykłą maszynką jednorazową. Przed goleniem maszynką na skórę psa należy nałożyć krem do skóry wrażliwej.

W celu pozostawienia sierści w pewnych miejscach (głowa, skarpetki i 2/3 ogona) owija się je materiałem lub po prostu taśmą klejącą. Z kolei, jeśli psiak strasznie nie lubi być golony maszynką można spróbować kremów do depilacji. Trzeba jednak uważać, żeby nie spowodowały one zmian skórnych na ciele psa.

Kąpiele

Psy ras nagich kąpie się dosyć często – średnio co 10 – 14 dni. Tak często kąpiele stanowią profilaktykę przez zarazkami i brudem unoszącym się w powietrzu. Można je wykonywać osobiście, we własnym domu, czy mieszkaniu lub u psiego fryzjera.

Do kąpieli używa się specjalnych szamponów przeznaczonych dla psów długowłosych, gdyż są one delikatniejsze. Niektórzy właściciele stosują różne płukanki do kąpieli, w tym ziołowe, czy z zielonej herbaty. Preparat spłukujemy dwukrotnie wodą
i osuszamy skórę ręcznikiem, bądź suszarką średnim poziomem ciepła. Po kąpieli trzeba ciało psa posmarować olejkiem, a pozostałą sierść – odżywką.

Ochrona przed słońcem i mrozem

Jak już wcześniej wspomniano psy ras nagich są szczególnie narażone na zbyt duże działanie słońca, a także na zbyt duży mróz. Na niekorzystne działanie promieni słonecznych najbardziej podane są psy o jasnym kolorze skóry. Warto wtedy stosować kremy z filtrem UV. Natomiast kiedy jest zimno zwierzęta te potrzebują dodatkowego ocieplenia. Stąd wzięły się ubranka dla psów bez sierści, sweterki, buciki, czapeczki i szaliki. Jest to konieczność, gdyż takie psy nie mają ochrony w mroźne dni.

Posiadając psa bez sierści należy pamiętać o jego szczególnych potrzebach. Gdy jest gorąco trzeba dbać o ich skórę za pomocą odpowiednich, a gdy jest zimno – dbać, by nie traciły ciepła.