Wszystko o czesaniu psa

Czesanie sierści psa stanowi, zaraz po kąpielach, podstawę pielęgnacji zwierzęcia. Dzięki takiemu zabiegowi pies będzie nie tylko ładnie wyglądał, ale i dobrze się czuł. Dotyczy to szczególnie psów z długą sierścią. Jak zatem prawidłowo czesać psa i czym?

Po co czesze się psa?

Czesanie psa jest bardzo ważne. Dzięki temu ściągamy sierść, która już wypadła, ale nadal utrzymuje się na ciele psa. Pozwala to na utrzymanie prawidłowej kondycji sierści i skóry. Podczas czesania pozbywamy się kołtunów, kłębków sierści i innych rzeczy, które mogą przyczepić się po sierści podczas spacerów na zewnątrz. Jest to również łatwiejsze niż bieganie po mieszkaniu, czy domu z odkurzaczem co drugi dzień, gdyż sierść zostaje wszędzie tam, gdzie chodzi, bawi się i je pies.

Akcesoria do czesania

Do czesania oczywiście nie można używać osobistych przyrządów do układania włosów. Jest to niehigieniczne, a w przypadku chorób może doprowadzić do zarażenia. W sklepach zoologicznych można kupić specjalne akcesoria do czesania psów ze względu na rodzaj sierści. Zazwyczaj są to specjalne szczotki, grzebienie posiadające szeroko rozstawione ząbki. Psy z krótką sierścią należy czesać miękką włosianą szczotką, natomiast ze z długą i gęstą – najpierw rzadszym grzebieniem, a kolejno szczotką.

Wybierz odpowiednie miejsce

Jeśli wybraliśmy przyrząd do czesania warto zastanowić się gdzie najlepiej będzie czesać psa. Powinno być to miejsce wygodne dla właściciela, jak i dla psa, a także spokojne. Również ważne jest, by podłoga nie była śliska, by pies nie odczuwał jeszcze większego dyskomfortu. W zależności od gabarytów psa dobierzmy odpowiednio miejsce do pielęgnacji. By zachęcić psa do czesania warto mieć przy sobie smakołyki.

Jak czesać czworonoga

Psa należy zacząć czesać od głowy i szyi. Trzeba to robić delikatnie, by nie sprawiać psu bólu, szczególnie jeśli ma kołtuny. Kolejno przechodzi się do czesania tułowia, aż do ogona, potem łapy. Psa czeszemy przy samej skórze, by pozbyć się wszystkich kołtunów, poplątanej sierści. Jeśli mamy problemy z rozczesaniem sierści użyjmy preparatu ułatwiającego tą czynność.

Czesanie w zależności od długości sierści należy powtarzać dosyć często. Należy czesać delikatnie i z wyczuciem, by czesanie nie kojarzyło się psu z czymś nieprzyjemnym. Można nawet połączyć je z zabawą. Ważne, by pies był pielęgnowany regularnie. Dzięki temu zachowa czystość i zdrowie, a przede wszystkim będzie zadowolony i szczęśliwy.