Prawidłowe żywienie szczeniąt

Szczeniaki są kochane i urocze. Biegają, bawią się, są zabawne. Jednak, by wyrosły na zdrowe i silne psy potrzebują odpowiednio zbilansowanej diety. Co zatem powinny jeść?

Znaczenie prawidłowej diety

Małe szczeniaki potrzebują odpowiednio dobranej diety, by rosły zdrowe. Zła dieta może bowiem doprowadzić do różnych schorzeń i chorób teraz jak i w dorosłym życiu. Prawidłowa dieta ma ogromny wpływ na układ odpornościowy, kostny oraz szybkość rośnięcia szczenięcia.

Pokarm matki

Na początku życia szczeniaka najważniejszy jest oczywiście pokarm od matki, tzw. siara. Mleko suki posiada bowiem niepowtarzalne składniki odżywcze potrzebne do prawidłowego rozwoju pieska. Szczenięta mogą jeść samo mleko przez pierwsze 3 tygodnie psiego życia.

W wypadku gdy szczeniak nie ma dostępu do mleka matki trzeba karmić psa mlekiem zastępczym. Można kupić takie z sklepach zoologicznych i karmić pieska ze specjalnej butelki ze smoczkiem. Należy pamiętać, że mleko krowie nie jest wskazane.

Nowe posiłki

Gdy szczeniak ukończy 3 rok życia zaczyna mieć zapotrzebowanie na inne pokarmy niż mlek matki. Po za tym produkcja mleka przez matkę znacznie maleje, więc malec musi nauczyć się jeść inne pokarmy. Nie należy podawać oczywiście nic na siłę – zmiana pożywienia wymaga czasu. Można więc porozkładać w różnych miejscach suszą karmę. Warto ją namaczać w wodzie, gdyż dla małych piesków może być jeszcze za twarda i stopniowo, z czasem zwiększać jej twardość przez dodawanie coraz mniejszej ilości wody.

Karma sucha powinna być wysokiej jakości, przeznaczona dla szczeniąt lub psów dorastających, gdyż zawiera ona niezbędne składniki do prawidłowego wzrostu zwierzęcia. Z kolei karmy mokre dla szczeniąt są łatwiejsze do pogryzienia.

Zasady żywienia szczeniaka

1. Wybierajmy tylko karmę wysokiej jakości, zawierającą dużo białka, przeznaczoną dla szczeniaków. Unikajmy za to karm z supermarketów – są małowartościowe.

2. Nie dawajmy szczeniakowi ludzkiego jedzenia, szczególnie przy spożywaniu posiłków i smakołyków. Pies wówczas nie tylko stanie się wybredny, ale będzie za każdym razem, gdy będziemy jeść wymuszać od nas jedzenie.

3. Pies musi mieć stały dostęp do świeżej i czystej wody.

4. Szczeniak nie powinien mieć stałego dostępu do pożywienia. Powinien od dostawać karmę od 3 do 5 razy na dzień o stałych porach, w określonej, takiej samej ilości. Dzięki temu metabolizm psa będzie prawidłowy i nie będzie miał on problemów z nadwagą w przyszłości.

5. W wieku 7-8 miesięcy pies powinien spożywać już tylko dwa posiłki, ale również o określonej porze i w określonej ilości.

Szczeniak, jak każde młode stworzenie rośnie i rozwija się. Ze względu na to ma szczególne zapotrzebowanie na kalorie, witaminy i składniki odżywcze potrzebne mu do prawidłowego rozwoju. Żywiąc psa od małego prawidłowo w przyszłości unikniemy wymuszania jedzenia, wybrzydzania i innych niechcianych zachowań, a przyczynimy się do jego zdrowia w późniejszym wieku.