Jaka sucha karma jest najlepsza dla naszego psa?

Pragniemy dla naszych psów wszystkiego co najlepsze, by żyły długo w zdrowiu i były szczęśliwe. Chcemy im to zapewnić między innymi przez zdrową dietę, która ma niewątpliwy na stan zdrowia psa. Niestety nawet pomimo starań nawet wysokiej jakości karma może psu nie zasmakować. Jak więc wybrać tę odpowiednią?

Premium, popular, czy generic

Nie wiele osób o tym wie, że karmy podzielone są na grupy. Wśród nich wymieniamy karmy „premium”, „popular” oraz „generic”. Karmy „premium” posiadają określony skład jakościowy i ilościowy dostosowany do różnych potrzeb żywieniowych psów. Średnią klasą jest „popular”, a najniższą „generic”, które sprzedawane są w marketach i często reklamowane w mediach.

Najważniejszy skład

Kupując karmę dla psa oczywiście kierujemy się najpierw ceną, lecz nie powinno to być jedyne kryterium naszego wyboru. Bardzo ważny jest skład karmy. Powinna ona zawierać mięso z określonym jego pochodzeniem. Powinno ono znajdować się na pierwszym miejscu listy składu karmy, gdyż oznacza to, że jest go najwięcej w składzie. Karma powinna również zawierać minerały, tłuszcze, popiół, surowe włókno, mikro i makro elementy, antyoksydanty.

Psy ze względu na rasę, wagę, płeć, czy wiek, a także posiadające różne choroby, czy schorzenia mają inne zapotrzebowanie na różne składniki. Dlatego też psy starsze powinny spożywać karę typu light, czy senior ze względu na niższy poziom tłuszczy, dla szczeniaków odpowiedniejsza jest karma z większą ilością białka, wapnia i fosforu.

Nasze czworonogi z różnymi schorzeniami także będą spożywały inną karmę. Dla psów otyłych karma jest uboga w tłuszcze, ale bogata w składniki wzmacniające pracę serca, a także stawy. Psy z chorobami nerek powinny jeść karmę obniżającą PH moczu i zawierającą taurynę. Wybór karmy zależy od stanu zdrowia naszego psa.

Niskiej jakości karma – czy warto kupować?

Odpowiedź brzmi: nie. Niskiej jakości karma posiada niewiele białka, witamin i innych składników potrzebnych psu do prawidłowego rozwoju. Karma taka jest mało odżywcza, więc w konsekwencji pies musi zjeść jej o wiele więcej niż karmy wysokiej jakości. Poza tym zła dieta może przyczynić się do problemów zdrowotnych psa.

Karma niskiej jakości może również być źle tolerowana przez zwierzę, a nawet wywołać alergię pokarmową. Objawem nietolerancji karmy mogą być problemy trawienne: częste wypróżnianie się psa, czy biegunka. Z kolei objawami alergii będzie świąd skóry, zapalenie uszu, dolegliwości pokarmowe. Wówczas należy skonsultować się z weterynarzem i zmienić karmę na hipoalergiczną.

Wielkość karmy

Ważna przy wyborze suchej karmy jest również wielkość chrupków. Należy ją doprać odpowiednio do wielkości i preferencji psa. Duże psy lub łapczywe nie powinny jeść małych chrupków, gdyż zamiast ich gryźć będą je połykać. Istnieje też duże prawdopodobieństwo zakrztuszenia.

Przy wyborze karmy powinnyśmy kierować się zdrowym rozsądkiem, zdrowiem naszego psa a nie tylko ceną. W przypadku wątpliwości przy wyborze odpowiedniej karmy warto zwrócić się o poradę do lekarza weterynarii lub psiego dietetyka.