Jaka dieta odpowiedniejsza: sucha karma, czy domowe jedzenie?

Każda dieta stosowana u psów, czy to sucha, mokra, czy domowa ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Jednak w diecie chodzi o to, by psu dostarczyć niezbędnych do prawidłowego rozwoju składników odżywczych i witamin. Która dieta jest najlepsza dla psa?

Sucha karma

Wielu właścicieli karmi swoje psy wyłącznie suchą karmą, jednocześnie zapewniając zwierzęciu stały dostęp do czystej i świeżej wody. Dieta ta ma sens tylko wtedy, gdy sucha karma jest bardzo dobrej jakości. Jeśli sucha karma ma być jedynym pożywieniem jakie zjada pies musi zawierać wszelkie składniki odżywcze, w tym dużo białka, witaminy, minerały, mikro i makro elementy, które odpowiedzialne są za poprawne funkcjonowanie całego organizmu. Niektórzy zwolennicy suchej karmy dodają do niej niewielką ilość oleju, np. z pestek winogron, czy rzepakowego, dzięki którym sierść psa jest piękna i bardziej lśniąca, a karma jest bardziej nawilżona.

Dieta specjalistyczna

Dieta weterynaryjna, inaczej zwana specjalistyczną przeznaczona jest dla psów z konkretnymi potrzebami żywieniowymi. Stosowane są one wspomagająco przy leczeniu różnych chorób i schorzeń. Są karmy przeznaczone dla psów z chorymi nerkami, cierpiące na otyłość, choroby serca itp. Posiadają one odpowiedni skład, by wzmocnić organizm osłabionych psów i wspomóc leczenie. Najlepiej najpierw kupić niewielką ilość i stopniowo wprowadzać ją do menu. Następnie obserwuj swojego psa, ponieważ zwierzęta reagują na złą karmę uczuleniami.

Dieta mieszana

Do suchej diety psa można wprowadzać różne pokarmy, urozmaicać od czasu do czasu, stosując jako nagrodę, czy przysmak. I tak: do suchej karmy można dodać trochę mięsa uprzednio obgotowanego, czy przysmażonego. Nie powinno podawać się psu surowego mięsa ze względu na pasożyty, bakterie oraz wirusy. Nie wolno również podawać psom produktów przyprawionych, szczególnie solą oraz słodyczy.

Dieta BARF i dieta mięsna

Dieta BARF bazuje na podawaniu psu kości, niewielkie ilości surowego mięsa, a także zmiksowane warzywa i owoce. Ma to być ponoć dieta najbardziej zbliżona do naturalnej, taką jaką miały kiedyś dziko żyjące psy. Inni uważają, że psa należy karmić wyłącznie mięsem drobiowym połączonym z makaronami, ryżem, czy kaszą.

Skonsultuj dietę z lekarzem

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, co do stosowanej przez nas psiej diety sięgnijmy po poradę do lekarza weterynarii, czy dietetyka. Takie porady można również uzyskać przez Internet na fachowych stronach internetowych dotyczących żywienia psów. W zależności od wieku, rasy, płci, stylu życia, czy posiadane choroby, czy schorzenia potrzeby żywieniowe psów są różne i należy ustalać je indywidualnie.

Może jednak zdarzyć się tak, że karma wybrana przez lekarza weterynarii, czy dietetyka nie będzie smakowała psu. Warto zatem przy jej wyborze kierować się zaleceniami lekarza, jak i preferencjami naszego czworonoga.