Jak wybrać karmę dla psa?

Wchodząc do sklepu zoologicznego, czy przeglądając oferty karm suchych dla psów można nieco się zdezorientować. Jest ich bardzo wiele rodzajów. Różnią się od siebie wagą, ceną, ale przede wszystkim składnikami odżywczymi. Jak zatem spośród takiego bogatego asortymentu wybrać tą właściwą?

Sucha dieta

Sucha karma będąca podstawą diety psa nie jest najlepsza ze wszystkich. Najbardziej naturalna dieta to ta, którą przygotujemy sami, ze świeżych składników. Kolejno poleca się dietę mokrą, gdyż zawiera więcej białka, a przy okazji mniej zbóż. Dieta sucha jest najmniej naturalną dietą dla psa.

Zalety suchej karmy

Sucha karma ma jednak swoje zalety. Jest łatwa w przechowywaniu, dozowaniu, przy zakupie i karmieniu. Jest dietą tańszą od innych i akceptowaną przez psy. Jeśli sucha karma ma być podstawą diety psa musi być ona wysokiej jakości, by zapewnić psu wszystkie niezbędne składniki odżywcze i witaminy.

Odpowiedni dobór karmy 

Każdy pies ma inne potrzeby żywieniowe ze względu na płeć, wagę, rasę oraz wiek. Nie ma diety idealnej dla każdego z tych podziałów. Dietę dla psa powinno się ustalać indywidualnie, najlepiej po konsultacji z lekarzem weterynarii lub dietetykiem dla psów.

By znaleźć odpowiednią karmę warto kilka przetestować. Jeżeli zaobserwujemy, że pies nie chce jeść danej karmy lub występują u niego problemy zdrowotne, m.in.: łzawiące oczy, brzydko pachnące uszy, swędząca skóra, biegunki, czy inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego to karma nie jest odpowiednia i trzeba przestać ją podawać.

Zmieniaj karmę

Warto raz na jakiś czas zmienić karmę podawaną psu. Każda karma posiada powiem nieco różny skład, a tym bardziej smak. Może różnić się pod względem zawartości witamin, składników mineralnych. Stosując cały czas tą samą karmę możemy narazić pupila na niedobory lub nadwyżki poszczególnych składników, które mogą być przyczyną problemów zdrowotnych.

Czytaj etykiety

Najważniejszą rzeczą jaką musisz sprawdzić przed kupnem danej karmy jest jej skład. To on nam powie, czy karma jest dobrej jakości. I tak: na pierwszym miejscu zawsze musi znajdować się białko zwierzęce. Świadczy to o tym, że jest go najwięcej w karmie. Źródło białka powinno być konkretnie opisane: kurczak, baranina itp. Sformułowania: „mięso”, „zwierzęce źródło białkowe”, czy „mączka mięsna” zamiast „mączka z kurczaka” świadczą o niskiej jakości pożywienia.

Wysokiej jakości karma powinna posiadać również witaminy, makro i mikroelementy, aminokwasy i antyoksydanty, które zapewnią zwierzęciu prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Czego karma nie powinny zawierać

Wiemy już, co karma powinna zawierać. A czego nie powinna? Przede wszystkim nieokreślonego pochodzenia mięs, mączek, mięsnych odpadów produktów pochodzenia zwierzęcego, słodzików, które polepszają smak karmy, sztucznych konserwantów tj. BHA oraz BHT i innych, a także sztucznych barwników, które mają zwrócić uwagę kupującego.