Dlaczego pies je karmę poza miską?

Czy zauważyłeś, że pies spożywa posiłek poza miską? Szczególnie suchy? Dlaczego psy tak robią? Warto przeanalizować zachowanie psa, by bardziej zrozumieć jego naturę, a także znaleźć przyczynę twej sytuacji, gdyż wina za takie zachowanie może leżeć po Naszej stronie.

Opis sytuacji

Zdarzenie wygląda następująco: pies bierze w pysk nieznaczną ilość karmy i nie zjada jej od razu tylko przenosi w inne miejsce i rozrzuca po podłodze. Następnie się nimi bawi, przerzuca je, turla i zjada po kolei nie przerywając wyśmienitej zabawy. Zachowanie to trwa póki miska nie będzie pusta. Dlaczego psy się tak zachowują?

Instynkt

Odpowiedzią na zadanie pytanie jest: instynkt. Psy pochodzą od wilków, które żyły w lasach, były dzikie i drapieżne. Żyją one w stadach, przez co posiłki również spożywały wspólnie. Stąd też, gdy została upolowana zdobycz zwierzęta dzieliły się między sobą pożywieniem – podchodziły do łupu, wyrywały kawał mięsa i odchodziły na bok, by w spokoju spożyć posiłek. Zachowanie to wynika z chęci uniknięcia konfliktów między sobą. Biorąc swoją porcję i odchodząc na bok zwierzęta unikają rywalizacji i walki w swojej grupie. Nasz pies również może zachowywać się tak jak przodkowie. Nie musi mieć konkurencji w postaci innych zwierząt, to instynkt każe im się tak zachowywać.

Zła miska lub zły płyn do mycia

Inną przyczyną takiego zachowania może być po prostu zła miska lub źle umyta. Psy mają bardzo wrażliwy węch. Źle wypłukana z płynu do naczyń, czy nieprawidłowo umyta miska zniechęca zwierzę do jedzenia z niej. Karma wydaje się psu nieświeża. Można do mycia misek dla zwierząt używać płynów o delikatnym zapachu lub przemywać tylko gorącą wodą i gąbką.

Powodem takiego zachowania może być również miska sama w sobie. Rodzaje misek są różne: plastikowe, metalowe itp. Ważne jednak by nie ślizgały się one po podłodze – zapobiegnie temu guma przyczepiona od spodu – lub nie wywracały. Miska musi być stabilna. Szczególnie jeśli je z niej duży pies. Miska musi być również odpowiednio dobrana. Duży pies nie będzie chciał jeść zza małej miski, gdyż jego pysk jest za duży i będzie go drażniło pocieranie o miskę nosem.

Konkurencja

Jeśli posiadamy kilka zwierząt w domu, psów, czy kotów mogą one wykradać sobie nawzajem pożywienie. Warto wtedy obserwować przez pewien czas zachowanie zwierząt. W sytuacji, gdy nasza teoria się sprawdzi warto miski dla jednego zwierzęcia postawić w innym miejscu, niż tego drugiego. Bez względu na to czy jest to kot, czy pies. Może pies chowa swoje jedzenie przez zjedzeniem przez rywala?