Żywienie psów sportowych

Dieta psów uprawiających sporty różni się znacznie od diety psów kanapowych. Zazwyczaj są to również psy rasowe, które mają swoje indywidualne potrzeby ze względy na skłonności do różnych schorzeń i chorób genetycznych. Jak zatem powinna wyglądać dieta psa-sportowca?

Psie sporty a zapotrzebowanie na kalorie

Najbardziej popularnymi psimi sportami są sporty kynologiczne. Zalicza się do nich: agility, flyball, frisbee, coursing, czy także zaprzęgi. Sporty te wymagają od zwierzęcia dużo siły i dużo energii, dlatego też karma psów sportowych powinna być wysokokaloryczna. Psy ratownicze również potrzebują takiej diety, gdyż ciężko pracują w często ciężkich warunkach atmosferycznych.

Szczególne potrzeby żywieniowe

Psy takie jak już wcześniej wspomniano powinny spożywać więcej kalorii, niż ich rówieśnicy. Ich dieta wymaga również suplementacji w postaci glikozoaminoglikanów, tj. glukozamina i chondroityna. Ta pierwsza odpowiedzialna jest za prawidłową budowę stawów, druga z kolei za zwalczanie stanów zapalnych i pobudzanie produkcji kolagenu
w stawach.

W diecie psa-sportowca nie powinno również zabraknąć antyoksydantów, które zwalczają wolne rodniki, przez co łagodzą stany zapalne. Naturalnymi antyoksydantami jest witamina A i E. Witamina C dodatkowo wspiera produkcję kolagenu, natomiast witamina B 6 ułatwia wchłanianie wcześniej wspomnianych witamin.

Do prawidłowego rozwoju pies potrzebuje także manganu, który również pełni ważną rolę w budowie tkanki chrzęstnej, z której zbudowane są stawy, kwasów tłuszczowych omega -3, które to wspierają funkcjonowanie całego organizmu. Kwasy te można znaleźć przede wszystkim w rybach. Bardzo ważne jest wspomaganie organizmu kwasami tłuszczowymi omega-3. Kwasy te znaleźć możemy szczególnie w pokarmach pochodzenia rybiego. Kwasy omega-3 w niedużym stopniu wpływają na samą funkcję stawów, ale są istotne w poprawnym funkcjonowaniu całego organizmu.

L-karnityna z kolei poprawia wydolność organizmu na intensywny wysiłek fizyczny, wzmacnia pracę serca oraz układu mięśniowego, dlatego powinna znaleźć się w karmie dla naszego aktywnego czworonoga.

Dla mocnych i zdrowych stawów psy powinny również spożywać kwas hialuronowy zawarty w niektórych specjalnych preparatach. Zapobiega on tarciom stawów, hamuje rozwój stanów zapalnych, ułatwia przyswajanie substancji odżywczych do stawów.

Wszystkie te składniki powinny się znaleźć w karmie dla psów pracujących, typu aktiv, czy sport. Zwróćmy uwagę ile białka zawiera karma – powinno go być od 28 % do 33 % . Zapewni to naszemu psu odpowiednią masę mięśniową i wspaniałą kondycję.

Posiadając psa konkretnej rasy warto również jego dietę skonsultować z lekarzem weterynarii lub dietetykiem. Ustali on odpowiednią dietę i przy okazji zbada stan zdrowia psa. Posiadają psa, które jest bardzo aktywny należy pamiętać o odpowiedniej rozgrzewce i treningach, gdyż znaczna większość kontuzji pojawia się w wyniku nieodpowiedniego przygotowania.