Najciekawsze zwierzęta dla maluchów

Gdy myślimy o zakupie zwierzęcia dla dziecka, musimy rozważyć przynajmniej kilka kwestii. Naturalne wydaje się w tym kontekście zastanowienie się nad tym, jakimi warunkami lokalowymi dysponujemy. Nie bez znaczenia jest jednak i to, w jakim wieku jest dziecko.

Opieka nad nawet niewielkim zwierzęciem może przekraczać jego możliwości, a nie każdy rodzic ma ochotę na wykonywanie obowiązków związanych z opieką nad zwierzęciem zwłaszcza, jeśli jest osobą aktywną zawodowo. Nie oznacza to jednak, że sam pomysł zakupu zwierzęcia jest zły. Jeśli będziemy pamiętać o tym, że nie ma rozwiązania wolnego od wad i starannie przemyślimy wady i zalety każdej z opcji, szybko wypracujemy rozwiązanie, które będzie nas satysfakcjonowało. Rodzice najczęściej wybierają psy, te bowiem są bardzo lubiane i cieszą się popularnością. Niestety, często okazuje się, że opieka nad psem generuje trudności, których początkowo się nie spodziewaliśmy. Już samo wyprowadzanie psa na spacer bywa kłopotliwe, a przecież podczas spaceru należy zbierać psie odchody, a przy tym nie wolno zapominać o tym, że pies powinien być tresowany, aby jego zachowanie nie stało się kłopotliwe dla osób znajdujących się w naszym otoczeniu.

Dobrze jest też mieć na uwadze to, że psy często nie czują się dobrze w niewielkich przestrzeniach, a właśnie takimi są zajmowane przez nas zazwyczaj mieszkania. Koty wydają się pod tym względem mniej wymagające i rzeczywiście ci wielcy indywidualiści nie wymagają od nas przesadnego zaangażowania. Nie oznacza to jednak, że nie musimy się nimi opiekować. Przeciwnie – koty również wymagają troski, a przy tym często potrafią okazywać swoje niezadowolenie, co nie ułatwia w nawiązywaniu przez nie dobrych relacji z małymi dziećmi. Rodzice często zastanawiają się też nad zakupem rybek, choć jednak są to fascynujące zwierzęta, nadają się przede wszystkim dla starszych dzieci. Maluchy uwielbiają, gdy mogą wchodzić w kontakt fizyczny ze zwierzątkami, a rybki można podziwiać wyłącznie z daleka.

Opieka nad rybkami jest dość skomplikowana, nie można jednak nie zgodzić się z tym, że ich zakup jest idealnym rozwiązaniem, gdy jesteśmy rodzicami alergika. Innym zwierzątkiem, którym warto się zainteresować jest świnka morska – bardzo sympatyczna, a jednocześnie niezbyt wymagająca. Świnka morska nie wymaga przesadnej pielęgnacji, a przy tym szybko zaprzyjaźnia się z dziećmi. Pocieszne są też chomiki i króliki miniaturki, choć w tym ostatnim przypadku duże znaczenie ma kupowanie ich z pewnego źródła. W innym przypadku może się okazać, że króliki nieoczekiwanie przestaną być miniaturowe.