Witaminy, których potrzebuje nasz pies – część I

Każde żywe stworzenie do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje witamin. Są one odpowiedzialne za stan poszczególnych organów i ogólne funkcjonowanie organizmu. Sprawdźmy jakie powinny być dostarczane psu w codziennej diecie, za co są odpowiedzialne oraz gdzie można je znaleźć.

Ogólne informacje

Witaminy to związki organiczne, które pozytywnie wpływają na działanie całego organizmu. Ich niedobór lub nadmiar może wywołać przykre konsekwencje zdrowotne u psa, dlatego też warto zadbać o ich dostarczanie w pożywieniu.

Podział witamin
Witaminy dzielą się na te, które rozpuszczają się w wodzie oraz na te rozpuszczalne w tłuszczach. Do pierwszej grupy należą m.in.: witaminy z grupy B, witamina C, kwas foliowy i biotyna. Czworonogi wydalają te witaminy wraz z moczem, dlatego tak ważne jest codzienne ich uzupełnianie. Do drugiej grupy zalicza się witaminę A, D, E i K. Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach są odpowiedzialne za prawidłowy wzrost psa, funkcjonowanie układu nerwowego i stan skóry i sierści.

 Witaminy z grupy B

Jak już wcześniej zostało wspomniane witaminy z grupy B są rozpuszczalne w wodzie i wydalane są z organizmu podczas oddawania moczu. Witaminy B1 oraz B2 zapewniają prawidłowy przebieg procesów metabolicznych. W sytuacji ich niedoborów pies staje się osłabiony, osowiały, pozbawiony sił, ma gorszą kondycję. By nadrobić niedobory pies powinien spożywać produkty bogate w te witaminy. Znajdują się one w nabiale, drożdżach, kiełkach pszennych oraz podrobach. Witaminy B 5 oraz B6 również występują w tych produktach, a odpowiedzialne są m.in. za stan skóry psa.

Witamina B12 wspomaga procesy trawienne i syntezę czerwonych krwinek, co ważne jest szczególnie u psów starszych. Znajduje się ona między innymi w mięsach, rybach i nabiale.

Witamina C

Jest to najbardziej znana witamina. Pomaga ona wzmacniać odporność, pomaga zmęczonemu organizmowi stanąć na nogi i odzyskać dawną kondycję, np. po złamaniu kończyny, wycieńczeniu, gojeniu się ran. Witamina C jest także antyoksydantem przez co zwalcza szkodliwe wolne rodniki. Ciekawostką jest to, że psy potrafią magazynować witaminę C, dlatego też nie potrzebna jest jej suplementacja.

Kwas foliowy

Kwas foliowy, tak samo jak u ludzi odpowiedzialny jest za układ nerwowy i wady rozwojowe. Dlatego też polecany jest szczególnie sukom będącym w ciąży. Dzięki suplementacji można uniknąć wad u szczeniąt, np. rozszczepu podniebienia, czy anemii. Najbogatszym źródłem kwasu foliowego są zielone warzywa.

Biotyna

Witamina ta jest szczególnie ważna dla prawidłowego rozwoju psychicznego psa. Ma także korzystny wpływ na jego sierść i skórę. Można ją znaleźć m.in. w wątróbce, rybach, czy szpinaku.