Produkty spożywcze zakazane dla psa!

Są produkty spożywcze, których pies nie może spożywać. Powodują one różne dolegliwości zdrowotne a nawet mogą spowodować śmierć zwierzęcia. Sprawdźmy listę produktów spożywczych zakazanych dla psów.

Cebula i czosnek – oprócz tego, że ma intensywny smak i zapach i powoduje płacz, zawiera tiosiarczan sodu. Jest to substancja toksyczna, mogąca przyczynić się do rozwoju anemii u zwierzęcia. Czosnek jest mniej szkodliwy, ale również nie jest zalecany.

Czekolada – psy uwielbiają słodkości. Czekolada jednak zawiera teobrominę, która jest trująca dla naszych czworonogów, dlatego też nie wolna podawać jej psom.

Winogrona i rodzynki – posiadają w swoim składzie substancje, które osadzają się na nerkach psów doprowadzając do różnych ich schorzeń i chorób.

Kawa – kawa jest w większych dawkach niezdrowa dla ludzi, co dopiero dla psów. Kofeina jest bardzo szkodliwa i już niewielkie ilości powodują poważne zaburzenia ciśnienia.

Alkohol – sprawa oczywista. Alkohol ma negatywny wpływ na zdrowie każdego żywego stworzenia. U psa po spożyciu nawet małej ilości alkoholu mogą pojawić się zaburzenia urologiczne, zmiany w funkcjonowaniu układu nerwowego, zmiany w zachowaniu oraz osłabienie niektórych odruchów. Pies może także stracić przytomność, zapaść w śpiączkę, a nawet umrzeć w wyniku zatrzymania pracy serca.

Białko jaj – żółtko jaj można podawać zwierzęciu bezpiecznie. Jedynie białko jaj może być zarażone salmonellą. Dlatego podajmy naszemu psu tylko żółtko, bądź gotujmy jajka przed podaniem.

Surowa ryba - psu nie powinno podawać się surowej ryby. Dlaczego? Zawiera ona substancję – trimetyloaminę, która powoduje ciężką anemię.

Owoce – nie wszystkie są zakazane. Nie polecane są cytrusy, których duża ilość powoduje wymioty, awokado i winogrona są zaś trujące dla psów.

Ziemniaki – te popularne warzywo jest dla psów ciężkostrawne. Dlatego jeśli chcemy je podawać psu podajmy je ugotowane w formie purre.

Kości z kurczaka – są bardzo niebezpieczne. Są one najbardziej kruche i łamią się na drobne i ostre części, które mogą uszkodzić język, przełyk i układ trawienny psa, a także doprowadzić do zakrztuszenia.

Mleko – zarówno małe psy jak i koty uwielbiają mleko. Gdy jednak dorastają tracą zdolność do tolerancji laktozy, która może być przyczyną zaburzeń trawiennych, tj. wzdęcia, czy biegunka.

Warzywa strączkowe i kasze – produkty te mogą spowodować wzdęcia i zbieranie się gazów w brzuchu, co może być przyczyną bolesnego skrętu żołądka.

Rabarbar i szczaw – warzywa te posiadają dużo szczawianów. Przez co przy regularnym spożywaniu przyczyniają się do powstania kamieni nerkowych.

Pieczywo – to zapychacz. Czworonogi źle trawią chleb i inne pieczywo. Zalega on w żołądku i powoduje zaparcia oraz wzdęcia.

Tłuste mięso i wieprzowina – psy uwielbiają mięso. Wieprzowina lub inne zbyt tłuste mięso jest jednak bardzo ciężkostrawne dla psa. Warto więc wybrać mięso chude, najlepiej drobiowe lub jagnięce.

Przed podaniem psu do jedzenia określonego produktu warto upewnić się, czy ma to korzystny wpływ na jego zdrowie. Nie zawsze to co pachnie psu i co bardzo chce zjeść jest dla niego zdrowe, a wręcz przeciwnie – może wywołać poważne skutki zdrowotne.