Charakterystyka diety BARF

Dieta BARF ma tyle samo zwolenników, co i przeciwników. Skrót ten oznacza żywienie zwierząt przy pomocy surowego jedzenia, w tym kości. BARF rozwijane jest również jako: biologicznie odpowiednie surowe jedzenie. Polega ona na podawaniu psu wyłącznie surowego, nieprzetworzonego jedzenia.

Naturalna dieta

Wynalazcy tej diety uważają, że surowe mięso i kości to do doskonała dieta dla psa, gdyż przypomina ona dietę dzikich psów i kotów. Posiłek powinien posiadać surowe kości z chrząstkami, tłuszczem i kawałkami mięsa, które stanowią od 50 % do 80 % pokarmy oraz zmiksowane owoce i warzywa z dodatkiem podrobów.

Podstawa diety

Zdaniem twórcy podstawą diety BARF powinny być skrzydełka, korpusy drobiowe, kości cielęce, ogony cielęce oraz wołowe, żeberka itp. Uważa on, że kości ptactwa zawierają dużo wartościowego białka, które potrzebne jest psom. Resztę diety powinny stanowić podroby, tj. nerki, serca, żołądki, surowe mięso, a także zmiksowane warzywa, owoce, ryby, jajka oraz nabiał.

Zalety i wady diety BARF

Dieta BARF ma wiele zalet. Po pierwsze jest bardzo łatwa do przygotowania. Produkty są łatwo dostępne, wygodne w przygotowywaniu i nie są wyzwaniem cenowym. Posiłki bez problemu przygotujemy w domu bez jakichkolwiek chemicznych dodatków i polepszaczy smaków. Wymaga ona jednak odpowiedniego przechowywania. Na rynku dostępne są również gotowe karmy typu BARF i posiadają one dłuższy termin ważności.

Przygotowanie posiłków samodzielnie wymaga więcej czasu niż podanie gotowej karmy. Dodatkowo jest ona odpowiednio zbilansowana i nie zaszkodzi zwierzęciu. Może być również długo przechowywana.

Surowe mięso może również być siedliskiem pasożytów, wirusów, czy bakterii. Np. w surowym mięsie wieprzowym mogą znajdować się wirusy wywołujące chorobę Aujeszkyego. Swoimi objawami choroba przypomina wściekliznę – jest ona nieuleczalna i śmiertelna dla psów oraz kotów. Surowe białka jaj z kolei mogą zawierać salmonellę, co grozi zachorowaniem psa. Kontrowersją są również kości podawane w dużych ilościach. Źle pogryzione mogą poranić pysk i cały układ pokarmowy, a także zatkać jelito.

Dlaczego kości?

Składają się one w około 70 % z minerałów i zawierają wapń i fosfor jednak jest on mało przyswajalny. Nie posiadają jednak żadnych witamin, ani składników odżywczych. Najważniejsze składniki znajdują się w szpiku kostnym oraz chrząstkach. Zawierają one aminokwasy, kwasy tłuszczowe, a także glukozaminoglikany.

Obryzganie kości jest również dobrą zabawą dla psa – uwielbiają je gryźć, bawić się nimi. Pomagają również w zachowaniu prawidłowej higieny jamy ustnej. Dotyczy to jednak dużych kości, których zwierzę nie może połknąć od razu.

Więcej składników odżywczych ma samo mięso, a także zmiksowane warzywa i owoce. Dlatego też sucha karma jest lepsza, gdyż mamy pewność, że dieta naszego pupila jest odpowiednio zbilansowana.

Wybierając odpowiednią dietę dla psa warto poradzić się lekarza weterynarii lub dietetyka. Każdy pies bowiem ze względu na stan zdrowia, wiek, płeć, czy tryb życia będzie potrzebował odmiennej diety.