Pies wymusza jedzenie - porady

Pamiętacie sytuacje, gdy pies siedzi z błagalnymi oczami przed stołem kiedy jecie obiad lub inny posiłek? I macie nieodpartą chęć dać mu coś pysznego, bo przecież jest taki grzeczny i kochany? Pies nauczył się, że poprzez takie zachowanie zawsze osiągnie czego chce. Czas to zmienić.

Ludzkie jedzenie nie dla psa

Należy zacząć od tego, że jedzenie przygotowywane przez ludzi posiada przyprawy i duże ilości soli, które mogą zaszkodzić psu. Psy nie powinny również jeść słodkich produktów, szczególnie czekolady, która jest szkodliwa dla tych zwierząt, a także niektórych owoców i warzyw. Warto sprawdzić listę takich produktów przed podaniem czegokolwiek psu. Są one dostępne w Internecie na fachowych stronach lub zapytać dietetyka psów.

Metody walki z wymuszaniem

Jest wiele metod, by oduczyć psa wymuszać dawania jedzenia podczas posiłków. Najlepszą metodą, by pies przestać „żebrać” o jedzenie jest zaprzestanie podawania psu jedzenia przy stole. Jeśli chcemy się podzielić podczas przygotowywania posiłku odłóżmy trochę mięsa, które podgotujemy bez przypraw i soli, a następnie podajmy psu o innej porze. Wówczas nie nauczymy go, że przygotowywanie obiadu jest znakiem, że dostanie posiłek.

W przypadku jeśli pies skomli pod stołem, by dostać jeść ignorujmy go. Z czasem przekona się, że takie zachowane do niczego nie prowadzi i przestanie to robić. Musimy być konsekwentni w działaniu – pies musi słuchać właściciela a nie na odwrót. W sytuacjach, gdy pies szczeka lub dosyć uparcie upomina się o jedzenie ze stołu nie wolno reagować agresją. Zwierzę uczy się nowej zasady, który my złamaliśmy na początku jego wychowania. Zachowania agresywne mogą ponadto wywołać inne zaburzenia zachowania.

Kolejną metodą na oduczenia psa oczekiwania na jedzenie przy stole lub wsadzania pyska do talerza jest odwrócenie jego uwagi. Można rzucić mu zabawkę, wypuścić w trakcie obiadu na zewnątrz jeśli mieszkamy w domu. Zanim pies nauczy się nowej zasady może upłynąć trochę czasu, ale warto.

Wymuszaniu jedzenia możemy również przeciwdziałać. Już od małego szczeniaka warto uczyć psa, że nie może on wkładać pyska do talerza, jeść z niego, gdy nikt nie widzi (dlatego też nie można podawać psu jedzenia na talerzach, tylko w misce, z której pies je) i nagradzać za każde dobre zachowanie. Wówczas dojdzie do sytuacji, że nie będziemy bali się odejść na chwilę od stołu i pozostawić posiłku bez opieki.

Pies powinien mieć stałe godziny jedzenia posiłków. Wtedy to nauczy się jeść o stałych porach dnia i nie będzie chciał podjadać. Dobrze to wpłynie również na jego wagę i przemianę materii.