Dlaczego mój królik biega w kółko?

Króliki są fantastycznymi towarzyszami, ale czasami ich opiekunom, zwłaszcza tym, którzy po raz pierwszy dzielą życie z jednym z tych małych ssaków, trudno jest zrozumieć, dlaczego niektóre z ich zachowań mają miejsce. Jeśli masz lub miałeś w domu królika, mogłeś zaobserwować, jak krąży wokół siebie lub, co jeszcze ciekawsze, biega w kółko wokół Ciebie lub wielokrotnie przechodzi między Twoimi nogami po określonym torze.

Dlaczego mój królik biega w kółko wokół mnie?

Ciekawym zachowaniem, które każdy, kto mieszka z królikiem, może z łatwością zaobserwować, jest to, że zwierzę zaczyna biegać w kółko lub w odwróconej ósemce wokół nóg opiekuna, zarówno w prawo, jak i w lewo, przez mniej lub bardziej długi czas.

Zachowanie to, które czasami może być zabawne, niepokoi wielu opiekunów, którzy nie rozumieją, dlaczego ich futrzany przyjaciel tak często je wykonuje lub dlaczego królik wydaje się mieć „obsesję” na tym punkcie. Choć prawdą jest, że zachowanie to mogło być uwarunkowane i dlatego służy innym celom, najczęstszą przyczyną tego, że Twój królik krąży wokół Twoich nóg, jest to, że przeżywa szczyt okresu rui i w ten sposób daje temu wyraz.

Jak udało się ustalić portalowi www.agrofakty.pl – króliki, zarówno samce, jak i samice, mają ruję praktycznie przez cały rok, ale zdarzają się u nich okresy wzmożonej lub zmniejszonej aktywności seksualnej. W tych okresach szczytowych ich zachowanie może ulec zmianie, stają się bardziej agresywne i niespokojne, wspinają się na przedmioty lub znakują je moczem. Mogą też zacząć natarczywie krążyć wokół innych królików lub swoich ludzkich opiekunów od momentu osiągnięcia dojrzałości płciowej, czyli między czwartym a szóstym miesiącem życia.

Dlaczego mój królik biega w kółko?

Fakt ten może mieć kilka interpretacji, w zależności głównie od kontekstu, w jakim to zachowanie ma miejsce, a także od jego częstotliwości, czasu trwania i intensywności. Dwie główne przyczyny są następujące:

Zachowanie podczas zabawy

W niektórych porach dnia Twój królik jest bardziej aktywny, chce się bawić i dać upust swojej energii, zwłaszcza jeśli jest młodym zwierzęciem. W tym celu należy umożliwić im codzienne wychodzenie z klatki, aby mogły poznawać otoczenie i ćwiczyć. W tym czasie Twój królik często staje się figlarny i zaczyna wykonywać krótkie, szybkie obroty w kółko, przeplatane krótkimi biegami i podskokami. Jest to normalne, zdrowe zachowanie, które jest po prostu chęcią królika do kontaktu z Tobą i dobrej zabawy, więc nie ma się czym martwić.

Stres

Z drugiej strony, jeśli zauważysz, że Twój królik zaczyna robić monotonne kółka wokół siebie w pętli, bardzo często (nawet kilka razy dziennie) i w różnych kontekstach, które nie mają nic wspólnego z zabawą (na przykład wewnątrz klatki, kiedy jest sam, w obecności obcych ludzi lub zwierząt, kiedy w otoczeniu jest dużo hałasu, itp. Króliki są zwierzętami wrażliwymi, które łatwo ulegają stresowi, jeśli ich potrzeby nie są odpowiednio zaspokajane lub jeśli otoczenie nie zapewnia im wystarczającego komfortu.