Jak rozpoznać dominującego kota?

Przede wszystkim należy pamiętać, że tego typu hierarchia nie jest ustalana między osobnikami tak różnych gatunków jak kot i człowiek, co oznacza, że kot nie ma żadnego interesu w tym, aby nad Tobą dominować lub sprawiać, abyś czuł się od niego gorszy. Jeśli twój futrzany towarzysz drapie cię lub gryzie, wskakuje na ciebie lub twoje ubranie, załatwia się poza kuwetą lub roznosi mocz po całym domu, warczy, gdy się zbliżasz, wspina się na meble, opiera się na tobie lub przejawia inne zachowania, które mogą być błędnie zrozumiane jako „chęć przewodzenia”, Najlepiej skonsultować się z etologiem specjalizującym się w kocich zachowaniach, ponieważ istnieje wiele czynników, które mogą wywołać takie zachowania, od zwykłej chęci zabawy po obecność choroby lub stresu u zwierzęcia.

Jeśli jednak mieszkasz z kilkoma kotami i chciałbyś poznać rolę każdego z nich w grupie, po prostu obserwuj je w różnych sytuacjach. Specyficzne zachowania związane z rangą dominującą nie występują stale, w rzeczywistości pojawiają się tylko wtedy, gdy w grę wchodzi zasób, który wszystkie koty uważają za cenny, np. określone miejsce odpoczynku. Jeśli dwa lub więcej kotów chce mieć dostęp do takiego zasobu, kot o wyższym „statusie” może podejmować następujące zachowania:

  • Przyjęcie napiętej postawy ciała
  • Oznaczenie miejsca moczem
  • Szybkie ruchy ogona
  • Emitowanie pewnych sygnałów (takie jak warczenie lub szczerzenie zębów)

Jeśli pozostałe zwierzęta rozumieją i respektują ten język, nie dochodzi do konfliktów, ale jeśli tak się nie dzieje, koty mogą się nawet nawzajem atakować lub gryźć, choć nie jest to najczęstsze zjawisko.

Dominacja i agresja to nie to samo

Ważne jest, aby nie mylić dominacji z zachowaniem agresywnym, ponieważ są to dwa zupełnie różne pojęcia. Hierarchia dominacji jest naturalnym sposobem, w jaki koty organizują się w grupie i chociaż w określonych przypadkach może dojść do zachowań agresywnych, nie musi to oznaczać, że istnieje jakikolwiek problem ze zwierzętami lub ich środowiskiem. Jeśli jednak dwa lub więcej kotów, które żyją razem, atakują się systematycznie lub zbyt często i robią to w różnych sytuacjach, najprawdopodobniej mamy do czynienia z problemem fizycznym lub emocjonalnym, z którym koty nie wiedzą, jak sobie poradzić. O skomplikowanej naturze zwierząt można także przeczytać na www.naszepodlasie.pl

Z drugiej strony, jeśli nasz kot wychodzi na ulicę i ma tendencję do agresywnych zachowań z innymi kotami spoza swojej grupy społecznej (tzn. z tymi, z którymi nie mieszka), może to być spowodowane brakiem socjalizacji lub temperamentem terytorialnym, który cechuje wiele kotów i skłania je do obrony swojego otoczenia przed każdym możliwym zagrożeniem.

Najlepszym rozwiązaniem w każdym z tych przypadków jest skorzystanie z pomocy zarówno lekarza weterynarii, który wykluczy problemy zdrowotne zwierząt, jak i etologa, który przeanalizuje sytuację i przedstawi nam wytyczne do działania oraz protokół modyfikacji zachowania.