Wakacje z psem – co warto o nich wiedzieć?

Wakacje to dla wielu z nas wyczekiwany moment w roku. W czasie długich i słonecznych dni możemy odpocząć od stresującej pracy czy szkoły. W upalne dni musimy zatroszczyć się o nasze psy. Pies ma sierść na całym ciele, przez co znacznie gorzej znosi wysokie temperatury.

Jak zadbać o psa w upalne dni?

W upalne dni powinniśmy ograniczyć wychodzenie na spacery w godzinach popołudniowych. Oczywiście krótki spacer, podczas którego pies załatwi swoje potrzeby jest konieczny. Jednak jeśli chcemy zabrać psa na długi spacer, to zdecydowanie lepiej wybrać poranek lub wieczór. Dzięki temu zarówno nam, jak i naszym czworonogom będzie bardziej komfortowo podczas długich wędrówek. Na spacery powinniśmy brać ze sobą wodę. Oczywiście na krótkie, dziesięcio czy piętnastominutowe wyjścia nie jest to konieczne. Jednak na długim spacerze woda jest niezbędna. Najlepszy będzie specjalny bidon, który połączony jest z misą w kształcie butelki. Bidon możemy przypiąć do spodni, plecaka lub torby za pomocą karabińczyka.

W upalne dni psy najczęściej leżą na podłodze, co pozwala im się schłodzić. Dobrym pomysłem może okazać się mata chłodząca, którą kupimy w sklepie zoologicznym. Mata jest wypełniona specjalnym żelem. Możemy ją włożyć do lodówki lub zamrażalnika, a następnie kładziemy ją na ziemi. Dzięki temu pies będzie mógł na niej wygodnie leżeć i chłodzić się. Pamiętajmy także o tym, żeby regularnie czesać psa. Jest to ważne, gdyż wiosną psy pozbywają się części sierści. W ten sposób lepiej znoszą wysokie temperatury. Możemy również podawać psu kostki lodu, co pomoże mu się ochłodzić.

Uwaga na psy z żółtą wstążką!

Jak podróżować z psem w czasie wakacji?

Zanim zabierzemy psa na wakacyjny wyjazd musimy przyzwyczaić go do jazdy samochodem. Na początku mogą to być krótkie przejażdżki np. na spacer do parku. Z czasem będziemy wydłużać czas jazdy, co pozwoli naszemu pupilowi oswoić się z jazdą. Udając się na wakacyjny wyjazd pamiętajmy o zabraniu zapasu karmy, a także wody, która przyda się również w czasie podróży. Pamiętajmy też, żeby co około 2-3 godziny robić postoje, żeby pies mógł się załatwić. Podczas postoju możemy podać psu wodę i coś do jedzenia. Planując wyjazd zdecydowanie lepiej wybrać domek letniskowy, w którym pies będzie miał możliwość wyszaleć się na ogrodzie.