Uwaga na psy z żółtą wstążką!

Co oznacza?

Coraz częściej w mediach społecznościowych pojawiają się artykuły, zdjęcia, oraz informacje w których głównym tematem jest żółta wstążka, czy też inny element tego koloru przy obroży lub smyczy psa.
Czy jest to kolejna moda wśród miłośników "najlepszego przyjaciela człowieka"?
Na to pytanie można odpowiedzieć zarówno "tak" i "nie".

Poza granicami naszego kraju, żółty element przy wyposażeniu naszego psa stanowi jasną, czytelną informację dla innych właścicieli spacerujących ze swoimi czworonogami. W prosty sposób daje do zrozumienia, bez zbędnego narażania się i podchodzenia, że pies, z którym mamy do czynienia potrzebuje przestrzeni i nie należy go niepokoić.
Taka kolej rzeczy może wynikać miedzy innymi z choroby jak i złych doświadczeń psa z przeszłości.
Zrozumienie tak prostego przekazu jakim jest owa wstążka, pozwala również właścicielom czworonogów na spokojny spacer bez strachu i nerwów jakie potrafią nieść ze sobą nachalni ludzie chcący pogłaskać naszego psa lub co gorsza, pozwolić swojemu czworonogowi na bliższy kontakt.

Czy w takim razie "żółta wstążka" ma szanse na lepszy odbiór i stanie się czymś zrozumiałym i powszechnym w Polsce?

Zdecydowanie powinno się o tym mówić na większą skalę. Taki prosty przekaz jakim jest ta wstążka, może nieść za sobą dużo profitów dla ludzi próbujących leczyć, lub wychowywać od nowa swoje zwierzęta. Dotyczy to w dużej mierze psów ze schroniska, czy odebranych ze złych warunków, gdzie nie mogły przyswoić sobie dobrego zachowania wobec innych ludzi i zwierząt, a co za tym idzie, źle reagujących np. na głaskanie przez obcych.
Niestety duża część społeczeństwa zarówno posiadająca psy, jaki i ta nie mająca ich w swoich domach, nie ma pojęcia czym jest ten żółty element. Szczególnie młode osoby wyprowadzające psy, mogą być narażone na komentarze pod zarzutem jedynie ozdabiania swojego czworonoga.
Dlatego najważniejsze jest uświadamianie ludzi na wręcz masową skalę, w tym nie tylko tych posiadających swoje czworonogi, ale również tych którzy psa nigdy nawet nie planowali.
Żółta wstążka, może przyczynić się do zmniejszenia ilości przykrych sytuacji, jakie zdarzają się na co dzień, w tym ugryzień przez psy, które nie umiejąc zrozumieć intencji człowieka, bronią się często właśnie w taki sposób.

Wakacje z psem – co warto o nich wiedzieć?

Czytelny sygnał

Ważne jest by informacje o znaczeniu żółtych elementów w wyposażenia psa, docierały również poza gro właścicieli czworonogów. Co rusz słyszy się o psie, który ugryzł starszą panią lub dziecko. Bardzo często ludzie nie mający pojęcia o psychice i zachowaniach psa, podchodzą do niego bez ostrzeżenia. Nagle dotykają go lub zaczynają nawoływać i cmokać do niego. To dotyczy ludzi z każdej grupy wiekowej, jednak najczęściej wśród właścicieli psów, komentowane są matki z dziećmi lub co gorsza, dzieci puszczone samopas. Niestety bardzo często ludzie nawet nie zapytają, czy psa można pogłaskać, ani czy w ogóle to lubi, a przecież to żywe stworzenie i ma prawo zwyczajnie nie chcieć być głaskane przez obcych. Nie mówiąc już o często niezdecydowanych, ruchliwych dzieciach. Dla psa, którego w przeszłości spotkała krzywda ze strony człowieka lub nigdy wcześniej nie miał kontaktu z dziećmi, nagłe ruchy i piski mogą wydawać się zwyczajnie straszne, lub groźne. Może poczuć się osaczony, a trzymany na smyczy, może mieć wrażenie zagonienia w kozi róg, a w takiej sytuacji zostaje mu jedynie obrona.
Dlatego tak ważna jest komunikacja miedzy nami wszystkimi, a można to robić na różne sposoby. Nie tylko mową powszechną ale też właśnie dając prosty przekaz przez wygląd, postawę i jak w tym przypadku, "ozdobienie" psa żółtym kolorem.