Jak karmić psa?

Sposób żywienia psa wpływa na stan jego zdrowia. Jest to szczególnie ważne w przypadku szczeniąt, które do prawidłowego rozwoju potrzebują odpowiednich składników odżywczych. Najczęściej decydujemy się podawać psu suchą karmę. Dzięki niej w łatwy sposób dostarczymy psu niezbędne składniki odżywcze. Oprócz tego mamy do wyboru gotowe karmy mokre, dietę BARF lub samodzielnie przygotowywane posiłki.

Jak karmić psa?

Karmienie psa powinno odbywać się o stałej porze. Szczeniaki powinny jeść około sześciu razy dziennie w równych odstępach czasu. Następnie w miarę wzrostu szczeniaka zmniejszamy ilość posiłków. Dorosły pies powinien jeść dwa razy dziennie, chociaż niektórzy zalecają podawanie jednego posiłku. Pamiętajmy także o zapewnieniu psu stałego dostępu do świeżej wody. Powinniśmy obserwować psa w czasie spożywania posiłków. Jeśli ten je łapczywie, to warto kupić specjalną miskę z wypustkami, która sprawia, że zwierzę je wolniej. W ten sposób zmniejszy się ryzyko zadławienia, co ma miejsce przy zbyt łapczywym jedzeniu.

Sucha karma dla psa to dobry sposób żywienia naszego czworonoga. Oczywiście musi być to produkt dobrej jakości. Szerokim łukiem powinniśmy omijać tanie karmy z marketu, które na pierwszym miejscu w składzie zawierają zboża. Zboża są dla psa tuczące i często uczulają. Psy to mięsożercy i dlatego mięso powinno być na pierwszym miejscu w składzie. Dobrej jakości sucha karma dla psa powinna być dostosowana od wielkości, i wieku naszego pupila. Wbrew pozorom sucha karma dobrej jakości nie jest droga. Duży worek o pojemności 10-15 kg kosztuje 100-150 złotych. Dla średniej wielkości psa wystarczy to na około 3-4 miesiące. Zatem dzienny koszt wyżywienia psa suchą karmą to mniej niż 2 złote. Mokra karma to dobry sposób na urozmaicenie posiłków. Jest to również dobra opcja dla psich seniorów. Karmienie psa samą mokrą karmą jest dość kosztowne. Jednak warto raz na jakiś czas podać ją psu jako urozmaicenie.

Kolejna metoda żywienia psa to samodzielnie przygotowywane posiłki. W każdym z nich powinno znaleźć się mięso. Oczywiście raz na jakiś czas możemy przygotować wegetariańską wersję posiłku. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli pies lubi warzywa i owoce. Oprócz mięsa w posiłku muszą znaleźć się węglowodany w postaci ryżu lub kaszy. Może być to również makaron. Warzywa i owoce dostarczą naszemu pupilowi niezbędnych witamin i minerałów. Posiłki powinny być urozmaicone. W ciągu tygodnia pies powinien jeść kilka rodzajów mięs, a także różne warzywa i owoce. Raz lub dwa w tygodniu zamiast mięsa możemy podać psu rybę. Najlepiej wybrać ryby morskie takie jak dorsz, łosoś lub tuńczyk. Przyjmuje się, że na każdy kilogram masy ciała pies potrzebuje 10 g mięsa 10 g ryżu lub kaszy, a także 10 g warzyw i owoców. Bardziej aktywne psy będą potrzebować więcej mięsa, które jest źródłem tłuszczu i białka.

Jak się przygotować do opieki nad psem?

BARF

Ostatnim sposobem żywienia psa jest dieta BARF. Jest to najbardziej zbliżony sposób do tego, jak żywiły się dawniej dzikie psy. W tym wypadku podajemy psu surowe mięso z kośćmi. Dietę tą powinniśmy skonsultować z weterynarzem, który dobierze odpowiednie suplementy. Suplementacja jest ważna kiedy dopiero zaczynamy z dietą BARF, ponieważ organizm psa na początku może nie być w stanie przyswajać wszystkich składników z surowego mięsa. Kości powinniśmy podawać psu pod nadzorem. Jeśli zauważymy, że pies je łapczywie bez dokładnego gryzienia ich, to warto zrezygnować z podawania kości. W ten sposób unikniemy sytuacji, w której nasz pupil by się zadławił. Właściciele małych i średnich psów często decydują się na podawanie zmielonych posiłków. Zdecydowanie ułatwia to ich spożywanie.