Jak się przygotować do opieki nad psem?

Pies to najczęściej wybierane zwierzę domowe w naszym kraju. Dzieje się tak, ponieważ psy przywiązują się do swoich właścicieli. Między nami a czworonogami wytwarza się wyjątkową więź. Warto także pomyśleć o kupnie lub adopcji szczeniaka, jeśli spodziewamy się dziecka. W ten sposób zarówno dziecko, jak i pies lepiej się rozwijają. Dodatkowo dzieci, które przebywają ze zwierzętami od najmłodszych lat są w przyszłości bardziej towarzyskie.

Jak przygotować się do opieki nad psem?

Kiedy zdecydujemy się na posiadanie psa, musimy zdecydować skąd go weźmiemy. Mamy do wyboru adopcję lub kupno w hodowli. Adopcja psa jest dobra dla osób, którym nie zależy na rasie. Jeśli jednak marzymy o konkretnej rasie, to powinniśmy zdecydować się na zakup psa w hodowli. Warto jednak wybrać zarejestrowaną hodowlę, gdyż wtedy mamy pewność, że zwierzęta są trzymane w dobrych warunkach. Zanim pies pojawi się w naszym domu warto zakupić niezbędne akcesoria, czyli tak zwaną wyprawkę. Pamiętajmy też, że od pierwszych chwil pobytu psa w naszym domu powinniśmy zacząć szkolenie. Mowa tutaj o nauczeniu go zasad panujących w domu. Dla przykładu może być to nauka spania w legowisku czy załatwiania się na matę. Warto wspólnie z domownikami ustalić reguły, których będziemy przestrzegać. Może być to np. zakaz wskakiwania na łóżko lub inne rzeczy. Ważne jest to, żeby każdy z domowników znał te zasady, gdyż tylko wtedy dobrze wychowamy psa. Jeśli my nie wpuścimy psa na łóżko, ale ktoś inny to zrobi, to zwierze nie będzie wiedziało czego od niego oczekujemy.

Pierwsze dni w nowym domu to dla psa stresujące przeżycie. Dotyczy to szczególnie psów z adopcji. Dlatego powinniśmy dać zwierzęciu czas na oswojenie się z nowym otoczeniem. Jeśli będzie chciał się bawić lub być głaskanym, to z pewnością sam do nas przyjdzie. Szczeniaki z reguły szybko odnajdują się w nowym domu i już od pierwszych chwil chcą się bawić. Jednak w tym przypadku problematyczne mogą być pierwsze noce. Warto ustawić legowisko przy łóżku. Dzięki temu kiedy usłyszymy piszczenie psa, to łatwo będzie nam go pogłaskać. W przypadku kiedy posiadamy szczeniaka, to od pierwszych chwil uczymy go załatwiania się na matę. Jeśli mieszkamy w domu, to matę warto ustawić pod wyjściem balkonowym. W ten sposób pies nauczy się, że kiedy chce wyjść na dwór to musi stać pod drzwiami. W przypadku mieszkania w bloku matę warto ustawić pod drzwiami wejściowymi.

Co powinna zawierać wyprawka dla psa?

Wyprawka dla psa powinna zawierać wszystkie niezbędne akcesoria i karmę. Karma dla psa powinna być dobrej jakości. Psy to zwierzęta mięsożerne, chociaż warzywa i owoce również są dla nich dobre. Jednak powinniśmy unikać zbóż, które są tuczące i często uczulają. Tanie karmy z marketu zawierają głównie zboża i znikomą ilość mięsa. Wybierając karmę dla psa powinniśmy patrzeć przede wszystkim na skład. Na pierwszym miejscu w składzie powinno znaleźć się mięso. Na początku najlepiej wybierać karmy z jednym rodzajem mięsa. W ten sposób jeśli wystąpią objawy alergii, to będziemy wiedzieć, co ją powoduje. Karmy dobrej jakości są dostosowane do wieku i wielkości psa. Najczęściej właściciele psów wybierają karmę suchą, gdyż wychodzi to taniej niż w przypadku puszek. Mokre karmy dla psa mogą być dobrym uzupełnieniem diety. Dzięki nim również w łatwy sposób podamy psu leki, jeśli zajdzie taka konieczność. Oprócz karmy warto zaopatrzyć się w smakołyki, które przydadzą się w treningu.

Jak karmić psa?

Wyprawka dla psa powinna zawierać również akcesoria i zabawki. Legowisko powinno znaleźć się w każdym domu. Jest to miejsce dla psa, w którym będzie się czuł bezpiecznie i będzie mógł odpocząć. Jeśli chcemy podróżować z psem, to zamiast legowiska możemy postawić w domu transporter. W ten sposób pies przyzwyczai się do spędzania w nim czasu, co ułatwi przyszłe podróże. Akcesoria pielęgnacyjne możemy kupić zanim pies pojawi się w naszym domu, lub w czasie jego pierwszych dni u nas. Przydatna będzie szczotka, grzebień, szampon, a także preparat do czyszczenia oczu i uszu. Na zimę warto zaopatrzyć się w krem ochronny do łap. Psy z krótką sierścią bez podszerstka niechętnie chodzą na zimowe spacery, ponieważ jest im za zimno. W tym wypadku warto kupić ubranie dla psa. W sklepach zoologicznych znajdziemy wiele ubrań dostosowanych do pory roku i wielkości psa. Zabawki dla psa powinny znaleźć się w wyprawce. Dzięki nim będziemy mogli wspólnie spędzać czas na zabawie. Tutaj dobrze sprawdzą się różnego rodzaju piłki, szarpaki, i gryzaki. Jeśli chcemy zająć psa na dłużej, to warto kupić zabawkę typu kong lub kulę na przysmaki. Dzięki temu pies będzie musiał wydobyć smakołyki z zabawki, co zajmie go na dłużej

Posiadanie psa wiąże się z koniecznością wyprowadzania go na spacery. Dlatego zanim zwierzę pojawi się w naszym domu, musimy zaopatrzyć się w akcesoria spacerowe. Na początek warto wybrać obrożę i klasyczną smycz. Kiedy pies nauczy się ładnie chodzić na smyczy, możemy wprowadzić szelki i smycz automatyczną. Takie rozwiązanie daje psu więcej swobody na spacerach, a jednocześnie mamy nad nim kontrolę.