Należy wiedzieć, że nieduże rozmiary, wesoły temperament oraz ogromna energia powodują, że psy ras małych są bardzo popularne. Psy te zazwyczaj bywają kapryśne, co z jednej strony wynika z ich specyficznych potrzeb, a z drugiej strony spowodowane jest bardzo częstym dokarmianiem przez właściciela smakołykami albo resztkami ze stołu. Więc finalnie prowadzi to do wytworzenia nieodpowiednich przyzwyczajeń żywieniowych.
1). Cechy szczególne
W przeciwieństwie do tego, co niejednokrotnie się uważa, psy ras małych mają znacznie wyższe zapotrzebowanie na energię (w przeliczeniu na jednostkę masy ciała) w porównaniu do psów dużych. Psy ras małych żyją także również znacznie dłużej.
2). Krótki okres wzrostu
Szczenięta ras małych potrzebują sporej ilości białek, węglowodanów, tłuszczy oraz innych składników, żeby podczas krótkiego i wzmożonego wzrostu optymalnie przebiegał rozwój szkieletu i mięśni.
3). Małe zęby i szczęki
Należy wiedzieć, że psy ras małych mają nieduże zęby oraz szczęki, co powinno się uwzględnić przy wyborze diety. W przypadku karmy suchej, krokiety powinny być odpowiedniej wielkości i proste do rozgryzienia przez szczenię. Co więcej, psy ras małych są nadzwyczaj narażone na problemy stomatologiczne (choroby przyzębia). Są to najczęściej rozpoznawane problemy zdrowotne u tych psów. Jaka jest tego przyczyna? Przyczyną jest powstająca na zębach płytka bakteryjna, która z czasem ulega zwapnieniu tworząc kamień nazębny. W dojrzałym stadium choroby istnieje spore ryzyko rozwoju infekcji jamy ustnej oraz zakażeń ogólnoustrojowych. Pamiętać należy, że kamień nazębny może zostać usunięty wyłącznie przez lekarza weterynarii. Stąd tak istotne jest utrzymanie higieny jamy ustnej, m. in. dzięki podawaniu psu specjalnej suchej karmy.
4). Wrażliwy przewód pokarmowy
Należy pamiętać, że zaburzenia pracy przewodu pokarmowego wynikają często z nieodpowiedniego przebiegu trawienia białek u tych właśnie psów ras małych. Więc wysoka strawność karmy uzyskana dzięki zastosowaniu białek najwyższej jakości pozwala poprawić przebieg procesu trawienia oraz zapewnia należytą konsystencję kału i zmniejszenie objętości odchodów.
Warto przeczytać
Jak rozpoznać dominującego kota?
York – wojowniczy malec
Wakacje z psem – co warto o nich wiedzieć?